جلد کتاب اضطراب موقعیت اثر آلن دوبات

معرفی و بررسی کتاب “اضطراب موقعیت”

کتاب اضطراب موقعیت (status anxiety)، اثری غنی و صمیمانه از آلن دوباتن ، در سال ۱۹۶۹ میلادی به‌تحریر درآمده است. این کتاب در سال ۱۳۹۷ در ۲۳۰ صفحه با ترجمه سید حسن رضوی و از سوی انتشارات میلکان منتشر شده است. روزنامه‌ها و صاحب‌نظران بسیاری کتاب اضطراب موقعیت را ستوده‌اند. برای مثال روزنامه سان‌فرانسیسکو کرونیل درباره این کتاب می‌نویسد:

” کتابی سخاوتمند و انسانی که راه‌حل‌هایی برای اضطراب موقعیت پیشنهاد می‌دهد. پاسخ آلن دوباتن که با نقل‌قول‌هایی روشنگر و آثار هنری شگفت‌انگیز محکم شده است، به همان اندازه که متقاعدکننده است، زیرکانه بیان شده.

اکتشافی خواندنی و باارزش درمورد ترس ما از جایگاهمان در جامعه و اینکه چگونه می‌توانیم نگرانی‌هایمان را کاهش دهیم.”

کتاب اضطراب موقعیت چگونه به شما کمک خواهد کرد؟

اضطراب موقعیت گزینه مناسبی برای طرفداران مهارت های توسعه فردی است. البته مخاطبان اصلی این کتاب افرادی هستند که همیشه نگرانی خطر شکست و ازدست‌دادن جایگاه خود را دارند؛ انسان‌هایی که با حسرتی تلخ به افراد موفق می‌نگرند و نسبت به خود و عملکردهایشان احساس شرم دارند.

اضطراب موقعیت نگرانی مهلکی است که توانایی نابودی سال‌های زیادی از زندگی شما را دارد. اضطراب موقعیت یعنی ترس از اینکه نکند نسبت به آنچه باید باشیم عقب افتاده‌ایم؟ یا اینکه به‌جای پیشرفت، هرروز با شکست‌های متفاوتی روبه‌رو شویم؟

اضطراب موقعیت فوایدی نیز دارد. این ترس تلنگری برای تلاش در راه رسیدن به هدف‌هایمان خواهد بود که ما را تشویق به استفاده از استعدادها و توانایی‌هایمان می‌کند. اما اگر این اضطراب تحت کنترل نباشد، همچون دارویی مسموم باعث فلج افراد شده و مانع ابراز وجود، تلاش برای اهداف و کسب موفقیت‌ها و تحقق رویاها می‌شود.

آلن دوباتن در این کتاب با مثال‌هایی از افراد موفق به ما می‌آموزد چگونه این اضطراب را کنترل کرده و آن را به ابزاری برای رسیدن به رویاها تبدیل کنیم.

در ادامه بخش‌هایی از این کتاب را باهم می‌خوانیم:

کسی برای شکست‌مان در رسیدن به اهداف بلندپروازانه مقصر نیست.

“دکتر اسکاتلندی ساموئل اسمایلز در کتاب “کمک به خود” بعد از تشویق جوانان مروم به اینکه برای خودشان اهداف بلندپروازانه‌ای درنظر بگیرند، تحصیلات خود را ادامه دهند و مراقب پول‌هایشان باشند؛ به دولت‌هایی حمله کرد که بخواهند در این راه به جوانان کمک کنند. به عقیده او هرکاری که برای مردان انجام شود، انگیزه و الزام انجام آن کار را ازبین می‌برد. هیچ قانونی هرقدر هم که سفت و سخت باشد نمی‌تواند تنبل را کوشا، ولخرج را صرفه‌جو و مست را هوشیار کند. حالا که همه این قدرت درونی را دارند که با تلاش‌های خودشان موفق شوند، هر اقدامی برای کمک به طبقات پایین به معنی پاداشی برای شکست است.”

در مقابل ابدیت چیزهای کوچک دیگری که ما را آشفته می‌سازند اهمیتی ندارند.

“خرابه‌ها به ما یادآوری می‌کنند که فداکردن آرامش ذهنی‌مان برای دستیابی به قدرت بی‌ثبات دنیایی حماقتی بیش نیست. وقتی به این سنگ‌های قدیمی می‌نگریم، می‌توانیم احساس کنیم اضطرابی که برای دستاوردهایمان و کمبود آن‌ها داریم، کم می‌شود. واقعا چه اهمیتی دارد که در نظر دیگران موفق نشده‌ایم، که بنای یادبود یا مجمعی به‌افتخار ما نیست یا اینکه در دورهمی اخیر هیچکس به ما لبخند نزده است؟ در هر واقعه‌ای، درنهایت همه چیز محکوم به نابودی و فنا است. در مقابل ابدیت چیزهای کوچک دیگری که ما را آشفته می‌سازند اهمیتی ندارند.”

در نهایت همه چیز به خود ما بستگی دارد.

“گاهی موقعیت ما به زنجیره‌ای از شرایط مناسب وابسته است که می‌توان به‌راحتی آن‌ها را با کلمه شانس تعریف کرد. ممکن است صرفا خوش شانسی با مهارت‌های درست و در زمان مناسب باشد که ما را در موقعیت شغلی درست قرار می‌دهد و کمی بعد بدشانسی همان امتیازات را از ما می‌گیرد.

اما درنظر گرفتن شانس برای توضیح اتفاقاتی که در زندگی ما رخ می‌دهد، متاسفانه کاملا رد شده است. اینکه فرد مجبور باشد به‌خاطر موقعیتش به عناصر پیش‌بینی‌ناپذیر تکیه کند به اندازه کافی ترسناک است. اما از آن سخت‌تر زندگی در دنیایی است که آنقدر شیفته مفاهیم منطقی شده که به‌طور کلی بدشانسی را به‌عنوان دلیلی برای شکست رد کرده است.”

کتاب اضطراب موقعیت با توجه به قلم صریح و روان آلن دوباتن ، استفاده از مثال‌های متعدد و ترجمه لطیف و جذاب به‌ خوبی شما را در کنترل استرس و اضطراب‌ نسبت به کسب موقعیت مطلوب و حفظ آن یاری می‌کند. نسخه چاپی این  با قیمت ۲۴۰۰۰ تومان در کتابفروشی‌های معتبر و فروشگاه‌های اینترنتی قابل دسترسی است. تیم قلللله به شما پیشنهاد می‌کند کتاب اضطراب موقعیت را مطالعه کنید تا از ترس‌هایتان ابزاری برای موفقیت بسازید.


برای مطالب بیشتر اینستاگرام قلللله را دنبال کنید.

نظرتان را بنویسید