جلد کتاب جرات داشته باش اثر فردریک فانژه

معرفی و بررسی کتاب جرات داشته باش

کتاب جرات داشته باش

جرات داشته باش!

کتاب جرات داشته باش (oser: thetapie de la confiance en soi) یکی از برترین آثار فردریک فانژه، روانشناس فرانسوی، به‌شمار می‌آید که در ۳۴۶ صفحه با ترجمه محیا احمدی‌پور و از سوی انتشارات شمعدونی به بازار کتاب عرضه شده است. فردریک فانژه برخلاف سایر روانشناسان نویسنده، به جای پرداختن به شرح و توضیحات هر مشکل به بررسی و ارایه راهکارهای عملی پیرامون آن می‌پردازد. این نکته باعث تمایز آثار او نسبت به سایر کتاب‌های روانشناسی می‌شود. مخاطبان اصلی کتاب جرات داشته باش افرادی هستند که قصد رهایی از فضای مسموم زندگی بدون اعتمادبه‌نفس را دارند. در ادامه برای نقد و بررسی کتاب جرات داشته باش با قله همراه باشید.

 

کتاب جرات داشته باش در چه زمینه‌ای شما را یاری می‌کند؟

کتاب جرات داشته باش با بیانی روان، ساده و طنزآلود درباره اعتماد به‌ نفس بحث و جنبه‌های گوناگون آن را بررسی می‌کند. در این کتاب علل کمبود اعتمادبه‌نفس و مشکلات ناشی از آن بیان شده و راه‌هایی برای درمان هریک ارایه می‌شود. کمبود اعتمادبه‌نفس یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی محسوب می‌شود که افراد مختلف با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. عواقب ناشی از کمبود اعتمادبه‌نفس در زندگی روزمره بسیار خطرناک است. افراد مبتلا به کمبود اعتمادبه‌نفس علاوه‌بر درگیری با احساساتی مانند ناامیدی، ترس، نارضایتی و… دچار نوعی فلج هستند که مانع بروز استعدادها و مهارت‌های آنان می‌شود.

فردریک فانژه با ذکر مثال‌های واقعی پس از بررسی مکانیسم‌های کمبود اعتمادبه‌نفس به بررسی منشا آن و راه‌های درمان آن می‌پردازد. در نظر او همه انواع کمبود اعتمادبه‌نفس از یک مکانیسم مشخص نشات می‌گیرند. هر مکانیسمی می‌تواند معکوس و هر دور باطلی به یک دور مطلوب تبدیل شود. مطابق با سخنان فانژه عدم اعتمادبه‌نفس مانع ابراز خواسته‌ها و نیازهای‌تان شده و به نوعی سد آرزوهایتان است. این ناتوانی در تلاش برای رسیدن به رویاها دیگر ناشی از فقدان اراده نیست بلکه مشکلی جدی تلقی می‌شود که نیاز به بررسی و کنترل دارد. در ادامه بخش‌هایی از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

 

بهترین دوستتان اگر به جای شما بود چه فکری می‌کرد؟

فردی قابل اعتماد از نزدیکانتان را انتخاب کنید. سعی کنید خود را جای او بگذارید و تصور کنید که اگر او در چنین موقعیتی بود چه فکری می‌کرد. سابین همسر برادرش را انتخاب کرد که نسبت به او اعتماد دارد” اگر او به جای من بود هنگامی که انتقادهای کارفرمایش را می‌شنیدحتما از او می‌پرسید به چه دلیل سرزنش شده و بر اساس گفته‌های او یا سرزنش‌های کارفرمایش را درنظر می‌گرفت یا فراموش می‌کرد”

متخصصان این دو متد را تکنیک‌های واگرایی می‌نامند. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا از ناراحتی‌ها فاصله بگیرید و به‌این‌ترتیب آن را کاهش دهید.

 

قضاوت‌هایی که درباره خودتان دارید را حسابرسی کنید.

شما همیشه تمایل دارید انتقادهایی که از خودتان دارید را باور کنید، بدون اینکه اساسا آن‌ها را راستی آزمایی کنید. اغلب این قضاوت‌ها تا حدی واقعی هستند اما برای آنکه بتوانید خود را اصلاح کنید باید بدانید چطور آن‌ها را بپذیرید. اما باید حقایقی را نیز درنظر بگیرید که می‌توانند افکار منفی شما را تکذیب کنند. تکنیک جوانب موافق و مخالف به شما کمک می‌کند تا این تفکیک را انجام دهید. خودتان به راحتی می‌توانید این تکنیک را اجرا کنید. ابتدا استدلال‌هایی را که در راستای افکارتان هستند و سپس افکار مخالف را دسته‌بندی کنید.

 

به اندازه کافی برای خودتان ارزش قایل نمی‌شوید.

انجام کار خیر طبیعی است و نباید هم متوقف شود. توجه داشته باشید که فقط کمال طلبی و به‌ویژه اشتباهات یا شکست‌هایتان انرژی شما را در اختیار می‌گیرند. “دکتر چرا بابت کاری که هفته پیش خواسته بودید به من تبریک می‌گویید؟ طبیعی است! باید کاری را که می‌خواهند به بهترین شکل انجام داد” خیلی عادت ندارید به واسطه عملکردهای مثبت یا قابلیت‌هایتان به شما تبریک بگویند.


برای مطالب بیشتر اینستاگرام قلللله را دنبال کنید.

نظرتان را بنویسید