زنی که در کنار دریاچه مشغول مدیتیشن آموزش مدیتیشن به زبان ساده از طریق زنی که در کنار دریاچه مدیتیشن می باشد

آموزش مدیتیشن به زبان ساده در ۵ مرحله

مدیتیشن غنی کردن ذهن، مایندفولنس مدیتیشن یا Mindfulness Meditation

مقدمه ی مدیتیشن

در این بلاگ می خوام مدیتیشن رو به زبان ساده به شما آموزش بدم. نمی دونم تاحالا از دیسک کلین آپ ویندوز استفاده کردید یا نه. من بچه که بودم خیلی وقتا ازش استفاده می کردم تا یه سر و سامونی به کامپیتور پنتیوم ۳م بدم و سرعتشو بالاتر ببرم تا بتونم بازی فیفا یا مورتال کمبتو بدون لگ بازی کنم. مدیتیشن غنی کردن ذهن هم یه همچین عملکردی داری فقط این دفعه برای ذهنه. توی این بلاگ راجع به آموزش غنی کردن ذهن در چند مرحله ی ساده قراره صحبت کنیم.

فواید مدیتیشن غنی کردن ذهن

این نوع مدیتیشن بهتون کمک میکنه فضای ذهنی تون رو پاکسازی و بهینه کنید. درست مثل یه خونه تکونی عید، زمانی که مایندفولنس مدیتشین می کنید ممکنه به جاهایی برید که خاک زیادی روشون نشسته و درطول سال یا حتی چندین سال گذشته بهش توجهی نکردید. اعماق ناخودآگاه تون.

خاطراتی از دوران کودکی رو ممکنه جلوی چشم تون ببینید، یه سری احساساتی که شاید خیلی وقته اونها رو پنهان کردید ممکنه بالا بیاد، ممکنه خلاق تر بشید و ایده های جالبی راجع به کارتون به فکرتون بیاد و یا هر کاکتیل احساسی خاطراتی رویایی جهان هستی گونه ی دیگه. کاکتیل هرکس بسته به ماهیت وجودیش تفاوت داره و تا امتحانش  نکنه نمی تونه طعمش رو بچشه. اینکه اولش طعمش خوب باشه یا بد رو نمیدونم اما چیزیکه می دونم اینه که در نهایت خوش طعم میشه حتی برای اونیکه تلخ ترینا رو تجربه کرده. در واقع یکی از پایه ای ترین راه ها برای شیرین کردن تلخی همین مدیتیشن غنی کردن ذهنه. به کلمه ی یکی توجه کنیم.

شروع ۵ مرحله

خب راجع به عملکردش و اتفاقایی که درش قراره بیوفته یه توضیحات مختصری دادم حالا دیگه بریم سراغ اینکه چطور باید انجامش بدیم. توی ۵ مرحله پروسه ی انجامش رو توضیح میدم.

۱. نحوه ی قرار گرفتنت در حالت مدیتیشن رو انتخاب کن

یکی از این ۳ مورد رو پیشنهاد می کنم

۱. می تونی روی زمین بشینی. در این حالت یا می تونی به دیوار یا جایی تکیه بدی یا پشتت خالی باشه و تکیه گاهی نداشته باشی. پاهای خودت رو یا می تونی به حالت چهار زانو دربیاری و یا می تونی اونها رو دراز بکنی. هرکدوم که راحت تری.

مدل نشستن روی زمین مدیتیشن

مدل دوم اینه که روی یه صندلی بشینی و دستات رو بزاری روی پاهات.

مدل نشستن روی صندلی مدیتیشن

و مدل سوم هم اینه که دراز بکشی و دستات رو رو به آسمان در کنارت قرار بدی.

مدل دراز کشیدن مدیتیشن

۲. تنفس و آگاهی 

خب حالا که جایگاه مناسب خودتو ایجاد کردی و درش راحت هستی چشمانت رو ببند، بدنت رو شل کن و از دماغ شروع کن به نفس کشیدن. آرام عمل دم رو انجام بده و آرام عمل بازدم رو در ادامه دنبال کن. آگاهی خودت رو بیار روی عمل دم و بازدم. ذهن، بدن و روح خودت رو ریلکس کن. هدف ما از انجام این تمرینات اینه که آرامش و ریلکسیشن بدن، ذهن و روح رو برای خودمون به ارمغان بیاریم.

نفس کشیدن در مدیتیشن

۳. افکار و حالت سامادی در مدیتیشن

همینطور که داری نفس میکشی بسته به اینکه چقدر در این تمرینت تجربه داری ذهنت شروع میکنه به صحبت کردن در سرت و شروع میکنه به نشون دادن انواع افکار، تصویر ها، صدا ها و غیره در سرت. نگران نباش این پروسه طبیعیه و برای هرکسی در هرسطحی از مهارت ذهنی اتفاق میوفته.

در این مرحله فقط نظاره گر افکاری باش که ذهنت اونها رو به تو نشون میده. هیچ تلاشی نکن که اونها رو متوقف کنی، یا بزنی بعدی یا عوضشون کنی، یا حتی اونا رو قضاوت کنی. بزار هر اتفاقی که در ذهنت داره میوفته بیوفته و تو فقط نظاره گر باش. این روند رو که در پیش بگیری بعد از مدتی قفل در ذهنی تو باز میشه و بحالتی میرسی که سیاهی مطلق جلوی چشمانت قرار میگیره. حالتی که هیچ فکری هیچ چیزی در ذهن تو نیست و تنها چیزیکه وجود داره لحظه ی حاله. حالتی از تمرکز بسیار شدید  در لحظه که هندی ها این حالت رو سامادی معرفی می کنن.   

۴. موسیقی مدیتیشن و مدت زمان تمرین

موسیقی مدیتیشن

می تونی مدیتیشن رو در سکوت یا یا به همراه موسیقی مدیتیشن داشته باشی. برای دانلود موسیقی مدیتیشن می تونی طریق کانال تلگرام قلللله اقدام کنی. یه مورد دیگه ای هم که گفتنش اهمیت داره مدت زمان انجام مدیتیشنه. مدت زمان مشخصی براش وجود نداره اما پیشنهاد من

مدت زمان مدیتیشن

اینه که اگه تازه می خوای شروع کنی ۱۰ دقیقه.

اگه چند وقته شروع کردی: ۱۵-۳۰ دقیقه

و اگه خیلی وقته که تمرین میکنی ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت در روز رو بهش اختصاص بدی.

۵. صبور باش

در انجام این روند اصلا به خودت سخت نگیر. هدف ما از انجام اینکار دقیقا خلاف این قضیه ست. اینکه بتونیم بدن، ذهن و روح مون رو ریلکس و آروم کنیم. این رو هم اضافه کنم که هدف از انجام مدیتیشن این نیست که فکر نکنیم یا فکرکردن رو متوقف کنیم تا بتونیم در لحظه قرار بگیریم بلکه هدف اینه که ذهن رو آزاد بذاریم که هرچیزی که می خواد رو به ما نشون بده و در نهایت خود ذهن آروم بگیره و ما رو به حالت سامادی ببره.

آرامش در مدیتیشن

اینکه در مدیتیشن خواسته ای داشته باشیم و یا با هدف خاصی مثل رسیدن به حالت سامادی یا هرحالت دیگه ای بخوایم انجامش بدیم با واقعیت مدیتیشن که در لحظه بودنه تضاد داره و باعث میشه که نتونیم قفل درهای بالاتری از ضمیر ناخودآگاه و وجودی خودمون رو باز کنیم. پس رها کنیم، صبور باشیم و تمرینات مون رو بطور منظم انجام بدیم بدون اینکه انتظار یا توقعی از چیزی داشته باشیم. یکم سخته ولی خب اگر بدنبال واقعیت هستیم این جوابی هست که بنظر من درست میاد.

سخن آخر

در نهایت بگم که چیزیکه هرکس در این روند تجربه میکنه ممکنه متفاوت باشه و کاملا هم طبیعیه. اما چیزیکه قطعیه اینه که این یه مسیر روبه جلو و جدید هست که می تونه به انسان های زیادی در حل چالش های زندگی امروز شون کمک کنه. من بصورت مستمر در حال یادگیری بیشتر درباره ی این مسائل هستم و تجربه ها و اطلاعت خودم رو از همین تریبون با شما به اشتراک میزارم.

خب این هم از آموزش مدیتیشن به زبان ساده اون هم فقط در ۵ مرحله. امیدوارم از این تمرینا در برنامه ی روزانه تون استفاده کنید و نتایج مثبتش رو در زندگی تون لمس کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال، پیشنهاد می تونید از طریق باکس کامنتی که در زیر گذاشته شد پیغام تون رو با من در میون بگذارید.