گربه ای که حواسش پرت شده عکس مقاله بهره وری نیروی انسانی

نوتیفیکشن موبایل چطور بهره وری نیروی انسانی را پایین می آورد

نوتیفیکیشن

اجداد ما

از همان زمان که اجداد ما از دوران ماقبل تاریخ از ابزارهای سنگی برای روشن کردن آتش و شکار استفاده می‌کردند، تکنولوژی به ما در انجام کارهایمان کمک زیادی کرده و در واقع ما را کارامدتر کرده است. تکنولوژی برای ما آسایش، ارتباطات بهبود یافته، و زندگی نسبتا ً راحتی را به ارمغان آورده است اما هزینه هایی هم داشته، بهره وری نیروی انسانی. چالشی نسبتا جدید و بزرگ برای انسان امروزی.

تعادل بهترین است

با این حال، هر چیز خوبی که در آن افراط شود ،نتیجه ی عکس میدهد. ارسطو این را می‌دانست و پیشنهاد کرده است که برای رسیدن به شادی و موفقیت، مردم باید فضایل را در سطوح میانی بین کمبودها و زیاده‌روی ها پرورش دهند. (متعادل باشند). خواب برای تو خوب است. اما شانزده ساعت خواب در شبانه روز آنقدر ها هم خوب نیست. بودا نیز یکی از حامیان ” میانه روی ” بود، در همین راستا، کاربرد تکنولوژی اگر بدون کنترل باشد، نیز می‌تواند تاثیر مخربی بر بهره‌وری افراد در زندگی و بهره وری نیروی انسانی در شرکت ها داشته باشد.

روانشناس مجارستانی – آمریکایی ، mihaly Csikszentmihalyi، حالت فیزیولوژیک ” جریان ” را در سال ۱۹۷۵ توصیف کرد، و از آن به عنوان یک حالت غوطه‌وری در یک کار منفرد یاد کرد که به نظر می‌رسد در آن حالت بقیه دنیا از بین رفته‌اند.  McKinsey دریافت زمانیکه  مدیران  اجرایی در حالت جریان هستند، بهروه وری آنها تا پنج برابر مفیدتر و کارامد تر است.

محیط های کاری امروز

با این حال، محیط های کاری رایج امروزی با ویژگی هایی نظیر صفحه ی دسکتاپ و صدای هشدارهای تلفن های هوشمند دیده میشود و مدیران اجرایی را در حالت حساسیت بیش از حد نگه می‌دارد. این موضوع باعث خرسندی و غرور ایوان پاولف می‌ شود. در حقیقت، صدای زنگ نوتیفیکیشن های فیس بوک زیاد هم بی شباهت با آن زنگی نیست که در آزمایش های پاولف باعث ترشح بزاق سگ ها میشد. صدای نوتیفیکیشن ها توانایی ما برای رسیدن به حالت جریان را تضعیف می‌کند، تا نتوانیم  بهترین عملکردمان را ارائه دهیم و دفتر کار خود را با حالت رضایت کاری ترک کنیم. در عوض، به احتمال زیاد زمانیکه اداره را ترک میکنیم این احساس را داریم که تمام روز را کار کرده‌ایم اما کارهای کمی را به اتمام رسانده ایم.

انجام چندکار و راندمان

آنچه که ما عملکرد چند کاره(Multi-tasking) می‌نامیم، در واقعیت تغییر و تعویض تکلیف و کارها است. زیرا این موضوع صحت ندارد که ما می‌توانیم به دو چیز همزمان توجه کنیم. بر طبق یک مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا،، بعد از اینکه یک نوتیفیکیشن ما را مجبور به تغییر بین کارها می‌کند، حدود ۲۳ دقیقه طول میکشد تا کار را دوبار در دست بگیریم. اگر شما در نظر بگیرید که مدیر اجرایی به طور متوسط روزانه تلفن خود را ۲۶۱۷ بار لمس می‌کند، ایمیل‌ها را ۷۴ بار در روز چک می‌کند و ۴۶ نوتیفیکیشن از گوشی هوشمند خود دریافت می‌کند، این احتمال وجود دارد که اغلب مدیران هرگز هیچ زمانی را در حالت جریان صرف نمی کنند.

نوتیفیکیشن ها و بهره وری اجرایی مدیران

برخی ممکن است مدعی شوند که نوتیفیکیشن ها به من کمک می‌کنند تا بر همه چیز تسلط داشته باشم، و هر بار که ظاهر میشوند آن‌ها را باز نمیکنم. چه بخواهید یک نوتیفیکیشن را دنبال کنید یا خیر و اینکه آیا به آن واکنش نشان می دهید یا خیر، مسیر تفکر شما و همچنین پردازش آن به طور اجتناب ناپذیری قطع خواهد شد. برآورده‌ های اخیر نشان می‌دهند، در حالی که هر سوییچ کار (تغییر موضع فکری) ممکن است تنها ۱ / ۱۰ ثانیه را هدر دهد، اگر در یک روز تعداد زیادی سوئیچ کنید، می‌تواند منجر به افت ۴۰ درصدی بهره‌وری شود.

در ضمن اگر معیار سنجش، یک مدیر اجرایی باشد که چندین ساعت در روز را در حالت جریان سپری میکند، این عدد ممکن است بیشتر شود. و اگر شما این نوتیفیکیشن ها را از طریق ایمیل دنبال کنید چه میشود ؟ شما به inbox مراجعه می‌کنید، به آن ایمیل پاسخ می‌دهید و در حالی که در آنجا هستید، به چندین ایمیل دیگر پاسخ می‌دهید. شما از ترشح دوپامین ناشی از موفقیت لذت می‌برید. و سی دقیقه بعد، به یاد میاورید که روی یک قطعه کار مهم و مشکل کار میکردید که تا پایان روز میبایستی به پایان میرساندید.

سرخوشی لحظه ای میمون

محققان کالج دانشگاهی لندن دریافته اند که انسان ها به دنبال مسیری برای کمترین حد مقاومت هستند و این حقه مغز ما است که ما را متقاعد میکند که میوه‌های پایین تر درخت رسیده تر هستند.  Tim Urban، سرپرست وبلاگ بسیار محبوب ، wait but why این ویژگی را به عنوان “سرخوشی لحظه ای میمون” توصیف می‌کند. میمون فقط به زمان حال اهمیت میدهد و دغدغه فکری اش عمدتا مربوط به آسایش و لذت از حال حاضر است. حال چرا ما باید از کامپیوتر برای کار استفاده کنیم، درحالیکه اینترنت درست در همینجا انتظار ما را میکشد تا با آن بازی کنیم؟

این قضیه، در حالی که زندگی را برای ما راحت تر میکند و به ما کمک می‌کند تا انرژیمان را حفظ کنیم ( که ممکن است برای زمانی که انسان‌ها از حیوانات درنده فرار می‌کردند مفید بوده باشد )میتواند اهداف ما را به خطر اندازد؛ چیزی که طراحان محصول در بخش تکنولوژی، آن را به خوبی میشناسند.

یک دستگاه سوراخ کن در جیب های ما

همانطور که Nir Eyal در کتاب خود” چگونه عادت تولید محصولات را ایجاد کنیم”، ذکر کرده است ، شرکت‌های فن‌آوری اساسا ً از بخش های آسیب پذیر روان ما استفاده می‌کنند تا ما را هم چنان نیازمند خود قرار دهند و باز هم به آنها برای محصولات دیگر مراجعه کنیم.  Eyal در این کتاب نوشته است که یک محرک درونی (نیاز ما به ارتباط اجتماعی ) یا یک محرک خارجی (نوتیفیکیشن ) این چرخه اعتیاد آور را آغاز می‌کند. ما به محرک با یک اقدام (باز کردن فیسبوک ) پاسخ میدهیم و از یک متغیر ( ” اوه ، نگاه کنید، من هفت نوتیفیکیشن دارم ! ” ) لذت میبریم و پاداش دوپامینی دریافت میکنیم، و بنابراین در این قسمت سرمایه‌گذاری می‌کنیم (کامنت خود را ارسال می‌کنیم). این چرخه ادامه دارد، تنها محرک داخلی بعدی ممکن است این باشد: ” آیا کسی کامنت من را جواب داده ؟ ” تکرار و تکرار .

به همین دلیل است که طراح قبلی گوگل و بنیانگذار مرکز تکنولوژی انسانی، تریستان هریس، حمل یک گوشی هوشمند را با استفاده از یک دستگاه سوراخ کن در جیب معادل دانسته. ما نمی‌توانیم مقاومت کنیم.

ساعات عصبی پایان کار

این امر نه تنها هزینه اقتصادی قابل‌توجهی را برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد، بلکه تاثیر بر سلامتی ذهن مردم نیز دارد که موضوع قابل بحثی است. دنیل لویتین،  استاد علوم اعصاب رفتاری در دانشگاه مک گیل، می‌گوید که سوئیچ کردن کار ها خسته‌کننده است زیرا از گلوکز خون اکسیژن‌دار در مغز استفاده می‌کند و منابع انرژی مشابهی را کاهش می‌دهد که برای تمرکز بر روی کامل کردن یک کار مورد نیاز است. تمام این ها ارتباط بین ساعت کار و بهره وری ایجاد شده را تضعیف می‌کند، انگیزه ما متعاقبا ً رنج می‌برد و ما هر چقدر به پایان ساعات کاری نزدیک میشویم عصبی تر و خسته تر هستیم.

شما رئیس فناوری باشید

 مثل هر ابزار دیگری، فایده تکنولوژی هم به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. ما میتوانیم به تمام این فناوری ها به عنوان رئیس دسترسی داشته باشیم تا  اینکه برده آن باشیم. مطالعه‌ای از دانشکده تجارت لندن نشان داده است که در اغلب موارد، افراد گزینه پیش‌فرضی را انتخاب می‌کنند که برای آنها از قبل تعیین شده‌است. نویسنده ی عادات اتمی، جیمز کلیر ، می‌گوید: ” اگر محیط شما برگرفته از اقدامات تعیین شده ای باشد که شما بر اساس نیازهای روزانه آنها را معین میکنید، خبر خوبی است، زیرا شما می‌توانید محیط خود را برای موفقیت طراحی کنید.

برای شروع:

 • تمام نوتیفیکیشن ها چه در دستکاپ و چه در تلفن همراه خود را غیر فعال کنید.
 • تلفن خود را در بازه های زمانی مختلف خاموش کنید یا در حالت پرواز تنظیم کنید.
 • از برنامه آزادی برای مسدود کردن برنامه‌های غیر کاربردی ( مانند شبکه ها ی اجتماعی ) در دوره‌های زمانی چند روزه استفاده کنید .
 • از متصل شونده گوگل کروم برای دیدن پنجره هنگام نوشتن یک ایمیل استفاده کنید، زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا از وسوسه‌های موجود در inbox در امان بمانید.
 • تنظیم پنجره‌های زمانی برای بررسی و پاسخ به ایمیل
 • از تایمر Pomodoro برای جدا کردن زمان برای کارهای مهم تا کارهای کم اهمیت استفاده کنید.
 • از برنامه Wellbeing دیجیتال (اندروید) یا زمان نمایش اپل برای ردیابی زمان صفحه نمایش استفاده کنید و خودتان را بترسانید( “من دیروز چند ساعت را در توییتر گذراندم ؟ ) Rescue Time نیز همین کار را برای محاسبه ی الگوی مصرف دسکتاپ شما انجام می‌دهد.

پیشنهادات دیگر:

علاوه بر موارد بالا ، هر چه بیشتر حواس جمع باشید و خود را از رسیدن به گوشی هوشمند خود رها کنید، در نتیجه تکنولوژی بسیار بیشتر به ماهیت دوم تبدیل خواهد شد.

کارفرمایان میتوانند با بهره گیری از مواردی که در ادامه اشاره میکنیم، به افزایش بهره وری نیروی انسانی خود کمک کنند:

 • رابطه بین سوئیچ کارها و تاثیر آن بر بهره‌وری و رفاه ذهنی را در نظر بگیرید.
 • ارتباط غیر همزمان را در شرکت خود تمرین کنید (اطمینان حاصل کنید که اگر فورا ً جواب ندهند مشکلی پیش نمی آید و در عوض در زمان مناسب واکنش نشان دهند )
 • افراد را تشویق کنید یا قانونی وضع کنید که نوتیفیکیشن ها را خاموش کنند.
 • به افراد اجازه دهید پنجره های دو تا چهار ساعته را برای کار عمیق برنامه‌ریزی کنند .
 • کاملا ً مشخص کنید که چه چیزی ضروری است و چه چیزی ضروری نیست .
 • به افراد تیم بابت استفاده کمتر از صفحه نمایش، پاداش دهید.
 • جلسات کمتری برگزار کنید یا زمان جلسات را محدودتر کنید.
 • پنجره های زمانی برای وقتی که قرار است جلسه ی داخلی صورت بگیرد یا بالعکس طراحی کنید.

هر قدر که نیت و خواسته ی خود را از تکنولوژی بیشتر بشناسیم، میتوان محیط کاری را طراحی کرد که در آن نه تنها بهروه وری بالاتری داریم، بلکه احساس رضایت بیشتری از خودمان داریم و نوع واقعی تری از خودمان را میبینیم.

برگرفته شده از آخرین مقالات Harvard Business review

نظرتان را بنویسید